Yatırım Yaparken Duygularla Hareket Edilir Mi?

Paylaş

Yatırım Yaparken Duygularla Hareket Edilir Mi?

Yatırım yaparken kimi zaman bazı insanlar duygularla hareket ederek kişinin aklına yatan şeylere yatırım yapması söylenir. Ki bu zaman zaman doğru bir tez olabiliyor. Dezavantaj sağlayabilecek duygularınızı kabartarak yatırımlarınızı daha düzgün ve daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Hatta şansınız dönerse duygularınızı iyi bir şekilde tahmin edebilirseniz zengin bir yatırımcı bile olabilirsiniz. Sadece nerede, ne zaman, ne yapmanız gerektiğini iyi bilin ve kötü duygularınızı ön planda tutun.

Sadece duygular değil. Sadece duygularla hareket etmek elbette doğru bir karar olmaz. Küçük bir strateji, beklenti ve bilim ile de yatırımlarınızı yapmanızı öneririz. Kendinize ilk belirlemeniz gereken şey bir stratejidir. Mesela bir insanla sohbet edin ve bu sohbetiniz yatırım, borsa, forex üzerine olsun. O sohbet ettiğiniz insan eninde sonunda size şu soruyu soracaktır; ‘’Yatırım yapmak için en kolay veya en iyi yol hangisi?’’ Bu soru mutlaka karşınıza çıkacaktır. İşte burada strateji, deneyim ve duygular hareket ettirilerek doğru bir şekilde yatırım yapmaya yönlendirilmelidir. Kimse bilmediği bir iş için, bilmediği bir yatırım için parasını heba etmek istemez. Zira günümüzde maalesef para çok kolay bir şekilde kazanılmıyor. Döviz ve borsanın halini sizlerde umarım görüyorsunuzdur.

Yukarıda sorduğumuz soruya her zaman doğru cevabı veremezsiniz ve doğru cevabı karşınızdaki kişiye aktaramadığınız için onu yanlış yönlendirerek parasının heba olmasını sağlarsınız. Yatırım yapmanın en iyi ve en doğru yolunu bulmak biraz zordur. Bu işin riskli olduğunu ve bir şeylerin göze alınmasını gerektiğini karşınızdaki kişiye söylemelisiniz. Ya da ona; ‘’Yatırım yapmak için her zaman bir teze gerek yoktur. Birazcık bilim, şans ve duygu ile istediğin her yere yatırım yapabilirsin. Burada önemli olan sana kazanç getirecek olan yatırım çeşididir.’’ Demen gerekiyor. İlk iş olarak menkul kıymetler borsasına girebilirsiniz. Burada çok fazla kar vardır fakat o karı elde edebilmeniz içinde baya bir uğraşmanız gerekir. Yani aşırı şekilde düşük ihtimalli bir yatırım çeşididir. Menkul kıymetler yerine bonolar üzerinden de ilerleyebilirsiniz. Fakat her zaman olduğu gibi zarar etmemek için dikkatli davranmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Fiyatlarını Ne Belirler? başlıklı makalemizde hisse senedi, hisse senedi fiyatları ve Hisse Senedi Fiyatları Neye Göre Belirlenir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Incoming search terms:

  • döviz kuru uzmanı nasıl olunur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir