Türkiye, tarım çağına geri mi dönüyor? Yoksa yeni bir demokrasinin mi peşinde?

Paylaş

Türkiye, tarım çağına geri mi dönüyor? Yoksa yeni bir demokrasinin mi peşinde?

Türkiye’nin son zamanlarda yaşadığı olaylar, son zamanlarda yaptığı icraatler ve bazı sıkıntılar dolayısıyla büyük sorunlar çekildi. Özellikle hükümet kanadı bu sıralar tarıma yönelik çalışmalar başlatarak bankalardan kefilsiz kredi çekmenin yolunu açtı. Peki, Türkiye tarım çağına geri mi dönüyor? Yoksa yeni bir kapitalizm düzeni kurarak demokrasinin peşinde mi? İşte sizlere bu konu hakkında söylemek istediklerimiz…

Çok uzun bir süredir kapitalizm ile büyük gelirler elde ettik. Aynı şekilde hem kapitalizmi ayakta tuttuk hem de demokrasimizin çökmesine engel olduk. Her ne kadar başarılı olmuş olsakta ilerleyen süreçte başka bir şekilde gelir elde etmemiz gerekecek ve Türkiye adına başka şeyler yapmamız gerekecek. Bir şeyleri değiştirmek gerekiyor. Dünya üzerinde orta sınıf adlı kategori artık yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Orta sınıf olduğunu zanneden insanlar halen kendisinin güvende olduğunu söylüyor fakat durum sandıkları kadar iyi değil. Bir çoğu oluşan olaylar nedeniyle sıkıntının farkında fakat kendilerini etkilemeyecek diye düşündükleri için pek fazla aldırış etmiyor.

Küresel sorunlar baş göstermeye başladı. Devlet her ne kadar halkını korumak istese de zamanında bu konu hakkında bir çok çalışma yapılmış fakat devletinde, insana yetemediği durumlar oluşmuş. Mesela bizim ülkemizde aşırı şekilde petrol çıksa petrolün fiyatını sadece biz belirleyemeyiz. Başkaları da kontrol edecek ve fiyat konusunda onlarda etkili bir biçimde rol oynayacak. Devletler artık her bir şeye yetemez hale geldi. Çünkü şirketlerin ve firmaların devletlerden daha güçlü hale gelmesiyle bu durum ortaya çıktı. Devletten daha zengin, daha güçlü birileri var. İlk olarak tarım çağında bazı devletler ön planda yer alarak devleti adına çalışmalar yürüttü. Bu dönem içerisinde bir çok devlet, ülkesini kalkındırdı. Daha sonra sanayi çağı oldu. Sanayi çağıyla birlikte küreselleşme sorunu da baş gösterdi. İnsanlar yeni şeylerle karşılaşmaya başladığında kapitalizmin ne olduğunu daha iyi bir şekilde idrak etti. Daha sonra bilgi çağına gelindi fakat halen bu çağa ayak uydurabilen çok az ülke ve devlet var. Bu çağ içerisinde orta sınıf ve zenginler kavramı daha lüks hale geldi. Yani yukarıda da dediğimiz gibi orta sınıf her zaman kendini korunaklı halde gördü fakat devlet artık orta sınıf için bir şey yapamaz hale geldiği için bir çoğu sıkıntılı durumda.

Bir önceki yazımız olan PayPal’ın yeni ürünü: ‘Venmo’ adlı sosyal medya uygulaması başlıklı makalemizde PayPal’ın yeni ürünü: ‘Venmo’ adlı sosyal medya uygulaması, venmo ve venmo ile öde hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir