Tüketici Kredilerinde “Donuk Alacak” Yönetmelik Değişimi

Paylaş

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, birden çok tüketici kredisi bulunan vatandaşların, kredilerinin ayrı kategorilerde değerlendirilmesine imkan veren yeni bir düzenleme yaptı.

Eski yönetmelikte bulunan niteliğe bakılmaksızın, aynı banka tarafından birden fazla kredisi bulunan kimselerin, kredilerinin birinin donuk alacak olarak kabul edilmesi durumunda, diğer kredilerin de donuk alacak olarak sınıflandırılması öngörülüyordu. Yeni yapılan düzenleme ile tüketici kredileri için yeni hükümler eklenmiş oldu.


Yönetmeliğe göre, tüketici kredileri kredi bazında değerlendirilecek. Birden çok tüketici kredisi kullandırılmış olan bir kişnin bu kredilerinden birisi donuk alacak olarak sınıflandırılması durumunda, diğer tüketici kredileri bankaca Birinci Grup dışındaki gruplar altında sınıflandırılabilecek

Bir önceki yazımız olan Türkiye, tarım çağına geri mi dönüyor? Yoksa yeni bir demokrasinin mi peşinde? başlıklı makalemizde fakir sınıf, kapitalizm ve orta sınıf hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir