TEFAS Nedir? Fon Alım ve Satım Platformu TEFAS!

Paylaş

TEFAS Nedir? Fon Alım ve Satım Platformu TEFAS!

Yatırımcılar tarafından çok sıklıkla tercih edilen TEFAS bir yatırım fonu uygulamasıdır. Diğer yatırım seçeneklerine göre oldukça kolay ve daha az zahmetli olan TEFAS hakkında bugün sizlere detaylı ve geniş bir şekilde bilgi sunumu yapacağız. Eğer alternatif bir yatırım çeşidi arıyorsanız sizlerde TEFAS’ı tercih edebilirsiniz.

IMAGE: EPA

TEFAS’ın içerisinde daha çok hisse senetleri döner ve bunlara yönelik yatırımlar olur. Teknolojiye dair hisse senetleri, altın fonları veya emtia fonları gibi fonlar bulunmaktadır. Bunlara istediğiniz gibi yatırım yapabilirsiniz fakat diğer borsa kurallarında olduğu gibi yine bu kurallar burada da geçerli. TEFAS’da yatırım yapabilmek için ilk önce kendinize bir yatırım hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu fon alım satım platformunun kurucusu ise Takasbank. Yani bir finansal kuruluş tarafından bu işlemler gerçekleştiriliyor.

Yatırım hesabınızın illa TEFAS’da bulunmasına gerek yok. Herhangi bir banka veya finansal kuruluşta cüzi derece de bir yatırımınızın olması TEFAS’da işlem yapabileceğiniz anlamına gelir. Diğer borsa ve yatırım şekillerine göre bu yatırım çeşidinde yapacağınız işlemler için herhangi bir ek komisyon veya ücret yok. Yapacağınız işlemleri kesintisiz olarak, komisyonsuz olarak yapabiliyorsunuz. İşin en güzel yanı da bu zaten…

IMAGE: 20TH CENTURY FOX

Yatırımlarınızın elektrik ortamda bir araya gelmesini sağlayan ve istediğiniz zaman fon ve alım satım alımı yapmanızı sağlayan şeye TEFAS deniliyor. Bütün işlemleri TEFAS üzerinden gerçekleştiriyorsunuz ve bu sistemle diğer herhangi bir sisteme kayıt olmanız gerekmiyor. Tüm yatırımlarınızı bu sistem sayesinde hızlı bir şekilde kontrol edebilir, alım veya satımlar yapabilirsiniz. Tek 1 hesap sayesinde tüm her yere erişebiliyorsunuz. TEFAS’ın tek güzelliği bunlar değil. Aynı zamanda diğer yapılan yatırımları, performansa dayalı yatırımları ve daha bir çok şeyi görebilirsiniz. Bu yatırımlara bakarak sizlerde analizlerinizi yapıp hemen yatırımlarınızı yapabilirsiniz. TEFAS’ı ilk açtığınız zaman karşınıza gelecek olan ekran; ‘’Aylık, 3 aylık veya 6 aylık yapılmış olan tüm yatırımlar.’’ Bu sayfada kazandıran tüm fonları inceleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu yatırımların hepsi size önemli derecede fikir veriyor ve yatırımlarınızı daha doğru bir şekilde yapmanızı sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Peter Lynch’in Borsada Yatırım Kuralları başlıklı makalemizde borsa kuralları, borsanın kuralları neler ve yatırım kuralları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir