Super Bowl Borsasının Değeri: ’14 Milyar Dolar’

Paylaş

Super Bowl Borsasını Daha Önce Hiç Duymuş muydunuz?

Super Bowl, bir Amerika futbolu. Piyasa değeriyse acaip şekilde pahalı ve borsa içerisinde çok fazla, büyük bir değere sahip. Geçtiğimiz haftalarda bir maçı oynandı ve maç için ortalama olarak 1 bilet fiyatı 3500 dolar olarak belirlendi. Aynı zamanda bu maçta dev markalar 30 saniyelik reklam için en az 5 milyon dolar para ödemiş olacak. Bugün sizlere borsanın yenilmezi ve her zaman yükselişte olanı Super Bowl hakkında bilgi vereceğiz. Gelin hep birlikte biraz sizinle inceleyelim bu konuyu…

Geçen hafta Amerika’nın Teksas Houston şehrinde gerçekleşen Amerikan futbolunda ülkenin en büyük organizasyon şirketleri yer alıyor. Pazar günü oynanan maçta Atlanta Falcons ve New England Patriots oynadı. Ve bu maç Amerika tarihine 51. Super Bowl maçı olarak geçti. Bir araştırma merkezi olan NRF, Super Bowl hakkında yeni bir araştırma yaptı ve raporlarını halka sundu. 51. Super Bowl maçında 188 bin kişi statta yer alacak ve büyük şirketlerde bu stat içerisinde reklamlarını verecek. Ortalama olarak kişi başı 75 dolar maaliyeti var ve toplamda 14 milyar dolarlık harcama yapılıyor. Yani bu araştırmaya göre izleyicilerin bir çoğu gıdaya harcama yapacak diğer bazılarıysa resmi ürün ve yeni bir televizyona para ödeyecek. Toplamda 14 milyar dolarlık bir borsa kapısı aralanmış oluyor. Sadece stat izleyicilerinden para kazanılmıyor. Aynı zamanda restoran ve barlarda da aynı şekilde yayın veriliyor ve her yer dolup taşıyor. Bir çok kişi evinde parti bile veriyor diyebiliriz.

Bu denli büyük bir organizasyonunun bilinen diğer bir şeysi ise reklamlar. Reklamlardan büyük ölçü de para kazanılıyor. Çünkü o an ekran başında belki de milyarlarca insan bulunuyor ve fazlasıyla önemli olduğu için 30 saniyelik reklamların fiyatı fazlasıyla pahalı oluyor. 1 dakikalık dahi değil. 30 saniyelik reklamlar için Super Bowl’da 5 milyon dolar para isteniliyor. Tabii, bu en az miktar. Bazı araştırmalara göre Super Bowl’ı izleyenlerin bir çoğu reklamlarda gördüğü şeylere odaklanıyor ve satın alma duygusu ortaya çıkıyor. Yani markalar ve şirketler için büyük bir kazanç kapısı diyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda yapılan maçta Lady Gaga sahnedeydi.

Bir önceki yazımız olan Borsa da Doğru Yatırımı Bulma & Borsa da Kâr Etme başlıklı makalemizde Borsa da Doğru Yatırımı Bulma ve Borsa da Kâr Etme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir