Silikon Vadisine Nasıl Gidilir? Zengin Olmak İçin Silikon Vadisi!

Paylaş
Silikon Vadisine Nasıl Gidilir? Zengin Olmak İçin Silikon Vadisi!
Daha öncesinde sizlere Silikon Vadisinin Türkiye gurur kaynağı olan Aykut Karaalioğlu’ndan bahsetmiştik. Ürettiği ve uygulamaya başladığı yöntem sayesinde daha doğrusu proje sayesinde aylık 150 milyon dolarlık bir gelire sahip olmuştu. Şimdi ise tüm Dünya üzerinde projesini duyurmak istiyor. Peki, Aykut oralara gitmiş ama nasıl gitmiş? Silikon vadisine bizde gitmek istesek oralara nasıl gideceğiz? Neler gerekiyor?

Bir ülkeye girmek ne kadar zor olabilir? Silikon Vadisi apayrı bir dünya olarak düşünebilirsiniz zira orada neredeyse herşey tasarruftan oluşuyor. Paranın değeri çok fazla ve parasını bir şeylere yatırmak için bekleyen binlerce insan bulunuyor. Belki de Dünya’nın en büyük ve en zengin yatırımcıları orada yer alıyor. Silikon Vadisi’nde sadece Aykut bulunmuyor. Daha bir çok Türk var fakat bu gidenlerde o ülkeye yararlı bir şeyler yapmak için veya Dünya adına bir şeyleri kolaylaştırmak için gidiyor. Yani her önüne giden ‘Benim kafam attı. Ben silikon vadisine giderim’ Demesiyle olmuyor.

Silikon Vadisi, Kaliforniya’nın Santa Clara bölgesinde yer alıyor. Yani Birleşik Devletler’de bulunuyor bu yer. Hatta şunu diyelim sizlere; ”Buraya gitmeniz için kurulmuş olan danışmanlık yerleri ve bu şekilde hizmet veren yerler bile mevcut.” Bölge içerisinde tasarruf inanılmaz bir şekilde  yüksektir ve alışagelmişin dışında bölge içerisinde tüketim yerine daha çok üretim bulunur. Mesela orada da cafe tarzı yerler var fakat içerisinde bir çok zengin bulunur. Daha çok yüksek teknoloji ile ilgili şeyler alır. Günümüzün bir çok markası, bir çok projesi buradan çıkmadır. Mesela buradan çıkan bazı firmalara ve projelere örnek verelim.

  • Google.
  • Intel
  • Apple.
  • Microsoft.
  • Nvidia.
  • AMD.
  • Facebook
  • Twitter
  • Mozilla.

Bunların her biri Silikon Vadisinden çıkmadır. Dünya’da bir silikon vadisi daha çıkar mı? Derseniz bu imkansız diyebilir. IT üzerine ne varsa bu şehirde diyebiliriz. Aynı zamanda Youtube, HP gibi markaların sahipleri Stanford üniversitesinden mezundur. Bizim ülkemizde de büyük bir beyin göçü yer aldığından dolayı burada bir sürü Türk görebilirsiniz. Dünya’nın her yerinden insan bulunur fakat girişi epey bir zordur işte.

Bir önceki yazımız olan Her Gün Bir Paket Sigara Yerine Altın Almak başlıklı makalemizde bir paket sigara yerine altın almak, borsa ve forex hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir