Krizlerde Ayakta Durmak İçin Çözüm Önerileri

Paylaş

Krizlerde Ayakta Durmak İçin Çözüm Önerileri

Bildiğiniz üzere ülkemizde şuanda büyük bir ekonomik durgunluk yaşanıyor. Bu ekonomik durgunlukta işverenlere olumsuz olarak yaşadığı için bir çoğu iş yerlerini kapatmak zorunda kalıyor. Maliyetlerin yukarılara çıkması, kiraların artması ve diğer etkenler nedeniyle bir çoğu krizden nasibini alarak iş yerlerini kapatıp ayakta duramıyorlar. Peki bu dönemlerde krize yakalanmamak için, krize direnmek için neler yapılması gerekiyor? İşte sizlere tüm detaylarıyla kriz hakkında değerli bilgiler…

IMAGE: MASHABLE COMPOSITE / GORBASH VARVARA / SHUTTERSTOCK

Bu yıl derin bir şekilde hem işvereni hemde alışveriş yapan normal vatandaşı etkileyen kriz aylardır sürüyor. Bir çoğu büyük borçların altına giriyor ve kriz daha çok kapılarını çalarak tamamen hayatlarının seyrinin değişmesine neden oluyor. Bu gibi dönemlerde her zaman akla ilk gelen ‘Kriz sermayesidir.’ Eğer kriz sermayesini önceden oluşturmuşsanız krizin size yapabileceği bir şey yoktur. Teğet geçer ve önceden biriktirdiğiniz parayla kriz bitene kadar idare edebilirsiniz. Bunu geleceğe yatırım yapmakla aynı şey olarak düşünebilirsiniz.

Girişimciler ve işverenler bazı dönemlerde yüklü paralar kazanabilir. Bu her işte oluyor ve bu dönemlerde kazanılan para asla sağa sola dağıtılmayıp bir kenarda biriktirilmelidir. Maddi konular iyi bir şekilde düşünülüp kazancın nasıl arttırabileceğini gözlemek gerekir. Bu çok paranın geldiği dönemler genel olarak geçici olur. Bir zamandan sonra düzen bozulur ve hiç para kazanamamaya başlayabilirsiniz. Bu yüzden bir şekilde maddi açıdan bir şeyleri düşünmek gerekir.

IMAGE: AP PHOTO/J. SCOTT APPLEWHITE

Kriz döneminde borçlar kapınıza dayanır. Aldığınız borçların sahibi gelir ve ödemenizi hemen yapmanızı ister. Bu yüzden borçlarınızı asla ertelemeyip bir an önce ödemeye bakmalısınız. Özellikle bankalara, devlete, vergi dairelerine olan borçlarınızı kesinlikle aksatmadan zamanında ödemelisiniz bu dönemlerde. Kazandığınız paraları direk oraya aktarsanız daha iyi olur. Başınıza hiç istemeyeceğiniz şeyler gelebilir.

Masraflarınızı direk olarak azaltın. Gerekiyorsa işçilerinizin bir kaçını işinden çıkartın. Bu dönemlerde mecbur olarak yapmanız gerekiyor. Eğer yapmazsak masraflardan kaçınmazsak sonumuz kötü oluyor. Yukarıda da dediğimiz gibi kriz sermayesi bu gibi dönemler için fazlasıyla büyük önem taşımaktadır. Ama ilk çözüm ‘Çalışanları işten çıkartmak’ değildir. Bunu yapmadan önce mutlaka çözüm yolları arayın. En son olarak bunu düşünün.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcunuz Varsa Dikkat Etmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı almak ve kredi kartı borcu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir