Girişimcilere finansal destek sağlayabilecek ‘melek yatırımcılar’

Paylaş

Girişimcilere finansal destek sağlayabilecek ‘melek yatırımcılar’

Girişimcilerin belki de en çok zorlanacağı ve zorlandığı konulardan  bir tanesidir. Finansal anlamda herhangi bir destek göremeyen girişimci arkadaşlarımız uzun bir süre projesini askıya alıyor. Herhangi bir girişimci bulsa dahi sıkıntı yaşıyor ve projesini yine askıya alma durumunu yaşıyor. Eğer sizlerde bir girişimciyseniz ve güvenilir bir kaynak arıyorsanız aşağıda sizlere önereceğimiz girişimci fonlamalarına göz atabilirsiniz. Sizin için bu ‘melek yatırımcıları’ detaylı bir şekilde araştırarak bulduk. Her neyse biz sizlere bilgilerimizi iletelim.

Türkiye maalesef bir Silicon Walley değil. Ki olabileceğini de zannetmiyoruz. Silicon Walley’in eşi ve benzeri yok. Hal böyle olunca da Türkiye’de yapacağınız bir proje için gerekli finansman desteğini, kaynak desteğini bulmanız fazlasıyla zorlaşıyor. Silicon Walley’de olsanız bu konu belki de çok kolay bir şekilde değiştirilebilir ve hızlı bir şekilde gerekli finansman desteğini alabilirdiniz fakat şuanda Türkiye’de yukarıda da dediğimiz gibi bunlar imkansız gibi bir şey. Ama üzülmeyin. Yine de bizim ülkemizde bu konu da sizlere destek verebilecek bazı kişiler bulunuyor. Bunların adına ‘melek yatırımcı’ adı veriliyor.

Siz onlara projenizi detaylı bir şekilde anlatıyorsunuz. Her şeyi ile onların gözü önüne seriyorsunuz. Finansman desteğini sağlayacak olan kişilerde sizi dinleyip gerekli aşamaları geçtikten sonra kararlarını veriyorlar. Eğer onları inandırabilirseniz ve bu projenin tutacağına gerçekten sizde inanıp çaba gösterirseniz sizden daha şanslısı yoktur. Finansman desteğini bulsanız bile zenginler yani melek yatırımcılar sizinle yine de çalışmak istemeyebilirler. Bu yüzden projenizi detaylı bir şekilde anlatıp onlara bu işin gerçekten tutabileceğini kanıtlamalısınız. Aksi taktirde büyük sorunlar yaşayacağınız için projenizden de vazgeçmek zorunda kalırsınız.

Bu konu da sizlere hizmet verebilecek olan bir yer var. Bir yer değil aslında birden çok yer var fakat biz sizlere bazılarını tanıtacağız. Mesela Türkiye’de melek yatırımcı olarak şuan faaliyette olan yerlerden bir tanesi Galata Business Angels. Bu yer çok uzun zamandan beri girişimcilere destek vererek onlara finansman olarak gerekli bütçeyi sağlıyor ve projelerinin global anlamda değerlenmesini ileri seviyeye taşınmasını sağlıyor. Yani yaptıkları şey start up projesi gibi bir şey.

Bir önceki yazımız olan Ek iş önerisi: Komisyonlu ürün satarak para kazanma yöntemi başlıklı makalemizde drop shipping, Ek iş önerisi: Komisyonlu ürün satarak para kazanma yöntemi ve komisyonlu ürün satışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir