Ek iş önerisi: Memurlar ek iş olarak ne yapabilir?

Paylaş
Ek iş önerisi: Memurlar ek iş olarak ne yapabilir?
Bu konu son zamanlarda çok fazla araştırmaya başlandığı için bizlerde sizlere bu konu hakkında bir şeyler, bazı bilgiler paylaşmaya karar verdik. Hali hazırda memurların yapabileceği ek işler çok kısıtlıdır. Yani bir devlet memurunun yapabileceği iş olarak yönetmelikte kararlar alınmıştır ve bu kararlara bağlı olarak başka işlere yönelebilir. Peki bir devlet memuru ek iş olarak ne yapabilir? Mesela öğretmenler ne yapabilir?

Öğretmenler kendine ait bir dükkan açabilir. Örnek vermek gerekirse; ”Bir elektrik, elektronik öğretmeni olduğunuzu varsayalım. Branşınız elektrik, elektronik olduğu için bu konuda oturduğunuz şehrin herhangi bir bölgesinde elektrik dükkanı açabilirsiniz. Bu dükkanda çeşitli eşyalar satabilirsiniz veya evlere elektrik servisi yapabilirsiniz. Aynı şekilde büyük firmalarla da çalışabilirsiniz.” İlla bir branşın  olması ve o branşta dükkan açmanıza gerek yok. Aynı şekilde başka branşta olupta bir market açan öğretmenlerde var. Yönetmelik hakkında tam olarak bilgiye sahip olmasakta bu konuları daha detaylı olarak araştırırsanız karşınıza bir çok para kazanabileceğiniz ek iş önerileri çıkacaktır. Fakat bu ek işler sizin belinizi fazlasıyla yorabilir. Yani gün içerisinde hem öğretmenlik yapıp hemde okula gidip öğrencilere ders vermek biraz zor olur. Bunun için işin ehli bir usta, işin ehli bir kalfa almanız gerekir. Ama yukarıda da dediğimiz gibi bir dükkan açarsınız. Dükkana eşinizi, annenizi veya babanızı koyarsınız. Onlar idare eder.

Bunun haricinde internet üzerinde bazı marketing, advertising önerileri var. Bu tür şeylere bakınabilirsiniz. Özellikle marketing sektöründe büyük oranda paralar var. Tabii, internet sektörü tamamen risk işi olduğu için paranızı iyi bir şekilde değerlendirmenizi önerebiliriz. En iyisi olarak bir yerlere yatırım yapabilirsiniz. Mesela bir arsa, bir apart dairesi gibi şeyler satın alarak geleceğinize yatırım yapmış olursunuz. Böyle şeyleri değerlendirip hızlı bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz. Maalesef, devlet memurlarının yapabileceği şeyler kısıtlıdır. Devlet bu konu hakkında katı kurallar koymuştur ve devlet memurunun ek gelir olarak yapabileceği şeylerde yine aynı şekilde kısıtlı olarak sunulmuştur.

Bir önceki yazımız olan Çiftlik siteleriyle para kazanmak başlıklı makalemizde çiftlik siteleri, çiftlik siteleri kazandırıyor mu ve internetten para kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir