Çin Nasıl Bu Kadar Yükseldi? Çin’in Ekonomisinin Sırrı Nedir?

Paylaş

Çin Nasıl Bu Kadar Yükseldi? Çin’in Ekonomisinin Sırrı Nedir?

Detaylı ve geniş bir araştırma yaptığınız zaman ekonomi anlamında 1. Sırada yer alan ülke Amerika Birleşik Devletleri. Bu ülkeden sonra 2. Sırada yer alan ülke Çin. Dünya’nın en büyük ekonomisine sahipler ve inanılmaz ithalat, ihracat dengesi mevcut. Çin, Amerika’ya göre yurtiçi hasıla da çok fazla geride kalıyor. 2015 yılında büyük bir genişleme yaşadı ve %6,9 oranında ekonomisi gelişti.

Bildiğiniz üzere 1950, 1960’lı yıllarda Çin’de büyük derece de yoksulluk söz konusuydu. Ne olduysa birden oldu ve Dünya’nın en büyük ekonomisine sahip ülkeler arasında girmeye başardılar. Yaptıkları planlarla sanayi odaklı çalıştılar ve ülke ekonomilerine büyük anlamda katkı sağladılar. Yaptıkları şey 5’er yıllık planlar yapmak. Her 5 yılda bir hizmet ve endüstriyel alanında yeni planlar belirliyorlar ve belirledikleri planlarla ülkenin gelişmesini, ekonominin artmasını sağlıyorlar.

Çin ilk olarak olayı tarımdan yana vurdu. Yaptıkları ilk şey de ülke nufüsunun çoğunluğunu tarıma teşvik etmekle ve istihdam yapmak ile oldu. Gelirlerinin %9’luk kısmı tarımdan yana. Fakat tarımdan yeterince kâr elde edilmediği için farklı alanlarla ilgilenmeye başladılar. Pirinç ve buğdaya daha az önem verip fıstık, meyve, kahve, çay üretimine odaklandılar. Bunlarda da başarılı olup bir nebze ülke ekonomisi yine rahatladı.

Aynı zamanda Çin’de meşhur olan diğer işler: ‘’Balıkçılık, tavukçuluk, domuz yetiştiriciliği’’. Hükümet yeni bir karar alarak 13. 5’inci yıllık planlarında tarım sektöründe daha fazla reform ve modernizasyon yapacaklarını dile getirdi. Çin’in diğer bir istihdamı ve ekonomisinin gelişmesinin nedeni çeliktir. Şuanda çelik üretiminde büyük derece de liderler ve dünyaya büyük oranda çelik satışı yapmaktalar. Çelikten sonra madencilik. Ondan sonra tuz, petrol, gaz ve altın sektörüne yönelerek ekonomiyi aynı şekilde büyüttüler. Şuanda Çin’de her ne kadar petrol rezervleri keşfedilmemiş olsa da yakın zamanda bu işi profesyonel bir şekilde yürütmeye başlayacakları şimdiden belli. Çin’in büyük bir kısmında gaz yataklarının olduğu söyleniyor. Elektrik konusunda da fazlasıyla önemliler. Özellikle hidroelektrik onların profesyonelleşmiş alanları. Dünya’nın en büyük barajlarından bir tanesi onlarda. Şanghay gibi ülkelerde bu barajları görebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Scorp Nasıl Büyüdü? Değeri 10 Milyon Dolar! başlıklı makalemizde scorp, scorp nasıl bu kadar büyüdü ve scorp nasıl büyüdü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir