Bütçe Açığında İlk Yarıyılda Tarihi Zirve

Paylaş

2017 yılı için Ocak ile Haziran aylarını içine alan, altı aylık merkezi yönetim bütçesi açıklandı. Açıklandığı üzere ilk yarı yılda 25,2 milyar lira ile rekor düzeyde bütçe açığı verildi.

Maliye Bakanı “Ekonomik Gelişmeler ve Ocak – Haziran 2017 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri” konulu bir basın toplantısı yaptı. Naci Ağbal, 2017 yılında hedeflenen bütçe açığının 46,9 milyar lira olduğunu söyleyerek ilk yarı yılda beklenenin üzerinde olan bu durumun nedenlerini açıkladı. Bu konu ile ilgili vakit bulabilirsek detaylı bir yazı yazacağız.

Bakan; ikinci yarıda aldıkları önlemler sayesinde vergi gelirlerinin yukarı çekileceğini ve bütçe harcamalarında düşüş olacağını belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bankalarla yaptığı görüşmede sıkı duruşun devam edeceğini, son dönemde gelen verilerin ekonomideki toparlanmaya işaret ettiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Tüketici Kredilerinde "Donuk Alacak" Yönetmelik Değişimi başlıklı makalemizde banka, donuk alacak ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir