Borsa Nedir ?

Paylaş

Borsayı ticareti konu olarak ele alan alım ve satım işlemlerinin kurumsal piyasası şeklinde tanımlayabiliriz. Değerli madenler, sanayi metalleri, tarım ve enerji ürünleri gibi pek çok ürünü içerisinde barındırır.  Borsa dediğimizde aklımıza gelmesi gereken şeylerden biriside hisse senetleridir. Bunun sebebi borsanın doğuşunun hisse senedi ile birlikte oluşudur. Borsa içerisinde alıcılar ve satıcılar fiziki anlamda bir araya gelmezler. Bir satıcı ve birde alıcı düşünün ben sizden bir ürün almak istediğimde bu işlemleri bir aracı yapar ve bir arada bulunmayız bu en kaba tabiri ile borsanın kendisidir.

Aracı kurumlar sizin adınıza borsa işlemlerini gerçekleştiren kişi ve kurumlardır. Siz alım ve satım işlemlerinizi aracıya iletirsiniz oda satıcıya bu işlemleri iletir sistem bu şekilde işler. Borsada yatırım yapmanın tam manası fiyatı düşükken bir malı aldıktan sonra fiyatı yükseldiğinde yani değer kazandığında o malı satmak demektir. Bu şekilde yatırım yaparak kara geçersiniz ve bir nevi ticaret yapmış olursunuz. Aslında basit bir mantığı olması ile birlikte önemli nokta fiyatların düşme ve artma vakitlerini tespit edebilme yeteneğinizdir.

Borsada dikkat etmeniz gereken pek çok konu var bunlara daha önceden pek çok makalemizde değinmiştik. İyi analiz yapmak ve kendi stratejinizi geliştirmek bunlardan en önemlileridir. Pe ki nasıl tecrübe kazanacağız derseniz bu konuda size yardımcı olabilecek demo hesaplar üzerinden işlem yapabileceğiniz pek çok aracı kurum mevcut.Sizin yapmanız gereken bir piyasa takipçisi olarak arz ve talep ilişkisini tam olarak anlayıp alım-satım işlemlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirerek minimum riski ve maksimum kazancı hedeflemek olacaktır. Fiyat grafiklerini iyi okuyabilmeli ve piyasanın ne yöne seyredeceğini iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Kolay bir iş gibi görünse de pek çok zorluğu yanında getirir. Elbette doğru gözlem ve hareket ile kendinize kazanç sağlayabilirsiniz. Ama hazırlıksız bir şekilde borsaya adım atmak sizin için çok tehlikeli bir hal alabilir. En önemli nokta ise ailenize ya da kendinize ayırdığınız paradan ziyade kenarda köşede duran birikmiş paranız ile kendinizi denemenizdir. Unutmayın her işte olduğu gibi bunda da risk mevcut durumda.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senetleri Nelerden Etkilenir başlıklı makalemizde borsa, forex ve hisse senetleri nelerden etkilenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir