Apple mı yoksa Spotify mi? Kazançları ne kadar?

Paylaş

Apple mı daha çok kazanıyor yoksa Spotify mi?

Başlığı aslında daha uzun tutup daha anlaşılır bir şekilde sizlere anlatmak isterdik fakat onun yerine konu içerisinde sizlere bu başlığı daha iyi bir şekilde özetleyeceğiz. Her neyse bilindiği üzere Apple’ın ücretli müşterisi Spotify’nin ücretli müşterilerinden daha az. Ama bir sorun var. Apple mı daha çok kazanıyor? Yoksa Spotify mi? Bunu merak ediyorsanız aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz mükemmel yazıyı okuyabilirsiniz.

Apple’ın müzik servisi olan iTunes bildiğiniz üzere müzik sektörü içerisinde büyük bir paya sahip. Aynı şekilde bu sektörde diğer büyüklerde var. Mesela Apple’dan daha büyük olan Spotify, Apple’ı ücretli abonelik konusunda epey bir yenilgiye uğratıyor. Aradaki diğer bir fark ise Spotify’nin müzik işine 2006 yılında girmiş olması, Apple’ın ise 2015 yılında girmiş olması. Spotify’de 50 milyonu aşkın ücretli abonelik bulunurken Apple’da o kadar fazla ücretli abone yok.

2003 yılında müzik adına büyük bir kriz yaşanıyordu. Herkes müzikleri telifsiz bir şekilde illegal yollardan indirmenin yollarını arıyor, insanların yaptığı şarkılarda emekler boşuna gidiyordu. Daha sonra Apple bu konuya çözüm getirmek adına iTunes Store’i devreye soktu. İTunes ile birlikte müzik dünyası apayrı bir boyuta taşınmış oldu. Daha sonra ortaya birde Spotify çıktı.

Her ne kadar Spotify ve iTunes’de bir şeyler telifli olarak yani paralı olarak satışa sunulsa bile halen müzik şirketleri bu durumdan şikayet duyuyor çünkü şarkılar için biçilen fiyatlar oldukça düşük. Mesela geçtiğimiz yıllarda bu konuya örnek vermek gerekirse; ‘’Taylor Swift’in tamamen Spotify’den çekilme kararı alması.’’ Bu kararın nedeni gelen telif hakkı ücretlerinin düşük olması. Spotify’nin elde ettiği gelirin %30’u kendisine ait. %70’i ise müzik şirketlerine yani telif hakkı sahiplerine ait. Spotify’de telifli bir şarkı dinlerseniz her bir telifli şarkının dinlenişi için telif sahibine 0,15 cent ödeme yapılıyor. Bu Spotify için bir yandan başarı olarak sayılsa da bir yandan da Spotify’nin büyümesine engel olmuş oluyor. İnsanlar artık Spotify’i Netflix olarak görüyor. Yani Netflix nasıl bir izleme aracıysa Spotify’de şarkılar için büyük bir medya ağı ve dinleme ortamı. Sorunun cevabı olarak; ‘’Apple değil. Spotify diyoruz.’’

Bir önceki yazımız olan Suzan Sabancı, TeknoSA’daki Hisselerini Sattı! başlıklı makalemizde serra sabancı, Suzan Sabancı ve teknosa hisse senedi fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir