Apple gelirleri düşmeye mi başladı? Apple ne kadar kazanıyor?

Paylaş

Apple gelirleri düşmeye mi başladı? Apple ne kadar kazanıyor?

Apple, son yıllarda oldukça aktif bir şekilde teknoloji piyasasında yer alan ve her yıl farklı bir teknoloji aletiyle karşımıza çıkan büyük bir şirket. Akıllı telefon, kulaklık ve daha bir çok alanda aktif bir şekilde ürün üretimi yapan firmanın 2016 yılından bu yana gelirlerinde bir düşüş olduğu tahmin ediliyor. Son çıkartmış olduğu iPhone 7 ve iPhone 6S’in satış rakamları incelendiği zaman insanları Apple cihazlarını almaktan vazgeçtiği görülüyor. Bu da Apple’a prestij kaybı ve piyasadaki hisse senetlerinin düşüşe geçmesine neden oluyor. O kadar büyük bir düşüş değil fakat yine de olumsuz olarak etkileniyor diyebiliriz.

Apple, belki de en çok bizim ülkemizden yana şikayet alıyordur. Zira ülkemizde iPhone fiyatları normal fiyatının 2 katı üzerinde. Normal bir iPhone fiyatı 500 $ ise ülkemize  giriş yaptığı zaman bu fiyatı 1000 $’a fırlıyor veya 1500 $ seyrinde ilerliyor. Bu da Apple’ın satış yapma konusunda stratejik başarısını yarı yarıya indiriyor. Tabii, sadece bizim ülkemiz değil. Bizim ülkemiz dahil diğer bütün ülkelerde bu tür başarısızlık yakalayabiliyor. Özellikle iPhone 7 fiyatına biraz baktığımız zaman ne demek istediğimizi çok iyi bir şekilde inceleyebilirsiniz. Son çıkartılan iPhone 7 fiyatlarının 5.000 TL’nin üzerine çıktığını görebilirsiniz. Buna artan dolar kuru da fazlasıyla etki ediyor.

Şirket 2001 yılından bu yana aktif bir şekilde ürünlerini üretiyor ve her yıl kar üzerine kar yapıp gelirlerini daha fazla arttırıyor. Fakat 2016 yılı, Apple için o kadar karlı ve gelirin fazla olduğu bir yıl değil. Aksine 2001 yılından bu yana sorun yaşadığı, karlarının en çok azaldığı yıllardan bir tanesi oldu 2016 yılı. Haliyle bu da müşterilerin ve yatırımcıların gözünden kaçmıyor. Sürekli olarak bir baskı yapılıyor ve yeni çıkartılacak olan telefonların diğer telefonlara göre daha uygun fiyatlı olması isteniliyor. Belki her şey iPhone 8’in çıkmasıyla düzelebilir. İPhone 8 üzerinde yapacağı farklı bir değişiklik nedeniyle tüm Apple fanları yeni telefona geçiş yapabilir. Bu da Apple’ın direk olarak gelirlerine yansıyacaktır. Mesela şuanda piyasada 300 milyonun üzerinde 2. el iPhone telefon bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Apple mı yoksa Spotify mi? Kazançları ne kadar? başlıklı makalemizde apple, apple mı spotify mi ve itunes hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir