2017’de Halka Arzı Gerçekleştirilmesi Beklenen Şirketler

Paylaş

2017’de Halka Arzı Gerçekleştirilmesi Beklenen Şirketler

2016 yılında bir çok şirket halka arz edilerek hisse senetleri üzerinden satışa sunuldu. Yeni yıl içerisinde de aynı şekilde bir çok şirketin halka arz edilmesi ve borsaya açılması bekleniyor. 2017’de borsada işlem görmesi beklenen şirketleri sizlere az çok tahmin etmeye çalıştık. İşte o liste;

2016 yılında borsa açısından her ne kadar bereketli bir yıl olmasa da 2017 yılında bir çok şirketin borsaya dahil edilmesi bekleniyor. Uygulamalar ve teknolojik firmaların borsaya giriş yapmasıyla beraber borsada büyük bir hareketlilik yaşanabilir. İlk borsaya girişim yapması beklenen Snapchat adlı uygulama.

Şirketler farklı nedenleri ortaya sürerek yaptıkları icatları veya uygulamaları halka arz ediyorlar. Yani daha fazla işçi alabilmek için, yaptıkları şeyleri ellerinde tutabilmek için, değerini arttırabilmek için kısmen halka arz edilip borsaya salınıyor. Bir nevi daha da büyüyebilmek adına borsadan para topluyorlar.

İlk sırada Snap Inc. Var. Snapchat bir mesajlaşma uygulaması. Fakat içerisinde yine fotoğraflar ve videolar paylaşabiliyorsunuz. Kısa dönem içerisinde en çok değerlenen sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. 2017 içerisinde en çok halka arz edilmesi beklenen şirket sıralamasında 1. Sırada yer alan Snapchat’in Mart ayında borsaya dahil olacağı beklenmekte. Ortalama olarak 25 milyar dolar ile borsaya girebilir. Facebook’tan sonra en çok değere sahip olan ve borsada işlem görecek olan uygulama olacak.

Geçtiğimiz yıllarda büyük atarak yaparak veritabanına bir çok müziği ve insanı dahil etmeye başarabilen bir diğer uygulama da Spotify. Spotify’ninde bu yıl içerisinde halka arz edilmesi beklenmekte. 2015 yılında gelirlerini büyük oranda arttırdı ve hızlı bir yükseliş yakalayarak şirketin kazancı 1 yıl içerisinde 2,2 milyar dolar oldu. Kendisinin büyük paralara ve likiditeye ihtiyacı var.

Vice Media’da aynı şekilde büyük oranda halka arz edilebilir. Her ne kadar ülkemizde aktif bir şekilde kullanılmasa da veya bilinmese de büyük bir değeri var. Dünya’nın en çok takip edilen uygulamalarından bir tanesi. Değeri şuanlık 4 milyar dolar. Borsaya açılacak ve Afrika ile Hindistan’da büyüme gösterecek. Büyük ihtimal bu yılın ortalarında Vice’da girişini yapacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Bir 'Teknoloji Krizi' Mi Geliyor? başlıklı makalemizde borsada kriz, kriz ve teknoloji krizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir